Kā uzvarēt stresu?
Stress mūsdienās ir kļuvis gandrīz par tik ikdienišķu parādību kā kafijas tases baudīšana no rīta agrumā. Nevienam nav noslēpums, ka stress negatīvi ietekmē gan cilvēka fizisko, gan smalkos ķermeņus. Stress ir negatīvas emocijas, kas laika gaitā destruktīvi ietekmē mūsu pašu attieksmi pret sevi un attiecības ar līdzcilvēkiem.
Padomājiet, kurš kuru tur gūstā — jūs emocijas vai emocijas jūs. Paradokss ir tajā, ka emocijas mūs nekad netur, mēs esam tie, kuri tur un piesaista emocijas- koncentrējas un kultivē tās. Kas mums liek izjust negatīvas emocijas, naidu, dusmas, greizsirdību un šaubas? Visbiežākā atbilde būs — cilvēki, notikumi, pašapziņas trūkums, nepārliecinātība par rītdienu vai bailes no zaudējuma. Viens no efektīvākajiem instrumentiem pret stresu ir meditācija, patiesi dziļš un smalks darbs ar sevi un savu iekšējo pasauli.
Tomēr ir vēl viena „brīnumu" atslēdziņa, kura vienmēr ir kopā ar mums, tikai mums tā nedaudz jāpieslīpē, lai atslēgtu durvis uz mieru un harmoniju- domāšana. Mūsu problēma slēpjas mūsu domāšanā- trauksmaina, emocionāli saasināta un ciklēta uz negācijām. Mainot domāšanu, mums ir visas iespējas tikt galā ar stresu-mēs varam vadīt gan savas domas, gan rīcību.
1. Centieties uz apkārt notiekošo raudzīties vispārināti, neiedziļinieties visos sīkumos un necentieties konkretizēt lietas, kas jums nav nepieciešamas. Abstrahējaties! Paskatieties uz visu no malas! ...atlaidiet negatīvās emocijas.
2. Pieņemiet situāciju, ja gadījies kas nelāgs. Viss jau ir noticis un mainīt vai atgriezt bijušo vairs nav iespējams. Centieties izjust sevī lielu pateicību par to, ka ar Jums noticis, tā ir Jūsu pieredze, kas Jūs māca un bagātina. Pieņemiet situāciju kāda tā ir. Stress, tā ir spriedze un pretestība pret notiekošo, situācijas pieņemšana šo pretestību neitralizē.
3. Mūsu lielākie šķēršļi ceļā uz mērķi rodas, tad kad piešķiram izvirzītajam mērķim pārlieku nozīmi. Atbrīvojaties no pārlieka nozīmīguma! Stresa līmenis tiešā veidā ir atkarīgs no tā cik lielu nozīmi mēs piešķiram šobrīd objektīvu iemeslu dēļ nesasniedzamam mērķim. Padomājiet, vai tiešām nepieciešams sevi mocīt. Nosakiet šim brīdim reāli realizējamu mērķi, labāk, ja Jūsu ceļā uz lielo mērķi ir vairāki mazi, bet reāli realizējami mērķi.
4. Stresa situācijā atrast izeju ir sarežģīti, pat ja tā būs tieši priekšā. Nogaidiet, kamēr norims vulkāns, atlieciet problēmu līdz brīdim, kad būsiet spējīgi to risināt. Atkāpieties, lai vēlāk uzvarētu!
5. Mēs esam cilvēcīgas būtnes- mēs esam kļūdījušies, mēs kļūdāmies un iespējams kļūdīsimies arī nākotnē… tā tas bijis jau kopš laiku sākuma. Tas ir dabiski un cilvēcīgi! Tikai, kāpēc gadiem ilgi mēs atceramies savas kļūdas, sūkstāmies, žēlojamies un apceram kā būtu bijis, ja es nebūtu kļūdījies. Uzdāviniet iespēju sev kļūdīties! Atbrīvoties no atmiņām un negatīvām emocijām ir grūti, bet neizmetiet tās- iemainiet pret ko labāku! Kad prātā nāk vecās kļūdas, sāpīgās emocijas, iemaini tās pret pozitīvām — koncentrē uzmanību, piemēram, uz mīlestību- sāc domāt pozitīvi!
6. Atļauj reizēm būs sev personībai, kurai vienmēr jābūt topā. Neprasi sev būt labākajam un esi maksimāli patiess pret sevi. Stresam spēcīgi tiek pakļauti tie, kuri lielāko daļu sava spēka un laika patērē uztraucoties, ko par viņiem domā sabiedrība.
7. Iemācies elpot nesteidzīgi, dziļi, mierīgi un ritmiski. Seko savai ieelpai un izelpai. Mēs ļoti bieži nenovērtējam elpošanas nozīmi- mēs varam izelpot savu problēmu. Izbaudiet elpošanu, atļaujiet domām plūst brīvi, nefiksējiet tās...drīz iestāsies klusums. Necīnieties ar stresu… pēc minūtēm piecpadsmit ķermenis dabiski atbrīvosies no stresa.
Vienmēr atcerieties, ka stresa iemesls nav situācija, bet gan tas, kā jūs uztverat šo situāciju. Tikai mēs paši atbildam par savu emocionālo stāvokli. Nebūt nav nepieciešams izmainīt Visumu, lai būtu komfortabli dzīvot uz Zemes. Izmaini pats sevi, savu pasauli un realitāti. Nebaidies no izmaiņām un nebaidies no dzīves!