Aromterapija

Aromterapija

Senas leģendas vēsta, ka pirms Ēģiptes valdnieces Kleopatras parādīšanās tautās miljoniem rožlapiņu tikušas kaisītas Nīlā, lai sagatavotos valdnieces procesijai. Kad rožlapiņās esošās ēteriskās eļļas izgaroja siltajā gaisā, skatītāji vien noelsās, Kleopatras skaistuma apreibināti...
Tūkstošiem gadu senas leģendas un liecības par dažādu augu esenču, ēterisko eļļu un ziedūdeņu izmantošanu skaistumkopšanā un veselības profilaksē joprojām tiek atklātas mūsdienās, turklāt, vērojot augošo aromterapijas popularitāti visā pasaulē, var secināt, ka cilvēki arvien vairāk vēlas izprast vērtīgās zināšanas par aromātu pasauli un ienest daļu burvības arī savā ikdienas dzīvē.
Pagājušā gada nogalē viesojoties aromterapijas dzimtenē, Ēģiptē, papildināju savas zināšanas par aromterapijas vēsturi, senajām smaržu gatavošanas metodēm un ēterisko eļļu iedarbību. Šī plašā smaržu un ēterisko eļļu pasaule ievelk aizrautībā nemanot, gluži kā rožu smaržas apreibinātos Kleopatras pielūdzējus.
Jautāsiet, kā valdniece zināja, ka rožu ēteriskā eļļa, virmojot gaisā, radīs eiforiju skatītājos?
No visām piecām maņām oža ir visspēcīgākā, caur smaržu prāts ir spējīgs izsaukt atmiņas, ainas, asociācijas, domās aizvest atpakaļ laikā, izsaukt vīzijas un sajust briesmas. Gandrīz katrs nervs ķermenī iziet caur mugurkaulu, līdz nonāk smadzenēs, kur atbilstošais smadzeņu apgabals atpazīst maņas impulsu, vai tas būtu garšas, redzes, taustes, vai dzirdes impulss, savukārt ožas kanāli ir vienīgie orgāni cilvēka ķermenī, kam ir tieša piekļuve smadzenēm, tas ir ātrs un efektīvs ceļojums.
Ožas impulss tiek apstrādāts smadzeņu limbiskās sistēmas daļā, kas tiek uzskatīts par mājvietu atmiņu formēšanai un saglabāšanai, kā arī atbild par emocionālajām reakcijām. Limbiskās sistēmas daļas atbild arī par baudu un bailēm, instinktiem, pārošanos, atmiņas atpazīšanu, ilgtermiņa un īstermiņa atmiņu veidošanu un saglabāšanu, atkarību veidošanos, lēmumu pieņemšanas spēju, domāšanas un uzmanības spējām, kā arī sirds ritma un asinsspiediena regulēšanu.
Zinot par komplicētajām smadzeņu struktūrām un ko tās regulē, ar noteiktām smaržām ir iespējams panākt vēlamo efektu, harmonizēt gan ķermeņa fiziskās izpausmes, gan mentālās un emocionālās reakcijas.
Kleopatras iecienītā rožu ēteriskā eļļa rada eiforijas, prieka, mīlestības un jutekliskuma sajūtas, atver maigumam, atslābina un dod afrodīzija efektu. Ja vēlies

savaldzināt savu iecerēto, iesmaržojies ar dabisku rožūdeni vai arī eļļas bāzes smaržai, vai masāžas eļļai pievieno pāris pilienus rožu ēterisko eļļu. Starp citu, rozes ēteriskā eļļa izmantota arī populārajās smaržās Chanel No5.
Jāpiebilst, ka rozes aromāts ir viens no pasaulē visvairāk sintētiski ražotajiem un atveidotajiem aromātiem, jo rožu ēteriskās eļļas ieguves process ir dārgs un laikietilpīgs. Lai iegūtu tikai 1 litru rožu ēterisko eļļu, ir nepieciešama 1 tonna rožu ziedlapiņu!
Cilvēks ir nācis no dabas, un arī daba ir sagādājusi visus līdzekļus, lai cilvēks saglabātu un uzturētu savu veselību, dabisko līdzsvaru un harmoniju.

Augi ir Radītāja dāvana cilvēcei! Tāpat kā visam pasaulē, arī katram augam ir sava vibrācija, sava frekvence un dziedināšanas spējas. Senatnē augu zinātāji gadiem veica novērojumus par augu esenču, novārījumu, ēterisko eļļu, sveķu un ziedūdeņu pielietošanas veidiem, efektu un rezultātiem, ko tagad zinātnieki atklāj kā jaunumu. Aromterapija ir zināšanas par dabīgu augu ēterisko eļļu pielietošanu ķermeņa fiziskās, mentālās un emocionālās veselības nodrošināšanai un enerģētiskajai harmonijai.
Aromterapijā dziedināšanai pārsvarā tiek izmantotas ēteriskās eļļas, ko tēlaini varētu nosaukt par auga dvēselīti – tā ir viskoncentrētākā viela, ko no auga var iegūt. Lielākā daļa ēterisko eļļu tiek iegūtas ar tvaika destilācijas metodi un mūsdienās ar īpašu tehnoloģiju var noteikt ēteriskās eļļas precīzu ķīmisko sastāvu, kas palīdz izvēlēties labāko ēterisko eļļu fiziskā ķermeņa dziedināšanai, kā arī ir veikti interesanti pētījumi, izmērot auga vibrācijas – jo augstāka vibrācija, jo efektīvāka būs dziedināšana enerģētiskā līmenī. Īpaši dziedinoši ir mirres, vīraka, benzojes, peru balzama sveķi. Kad koka miza tiek iegriezta, koks sāk ražot un izdalīt sveķus, lai dziedinātu griezuma vietu, līdz ar to gan sveķi, gan ēteriskās eļļas, iegūtas no sveķiem, ir ar dziļu fizisku un enerģētisku dziedinošo spēku. Tās palīdz organismam mobilizēt savas dabiskās izdziedināšanās spējas.
Ēteriskās eļļas iedarbība notiek, ieelpojot ēteriskās eļļas molekulas, kas caur nāsīm un deguna dobumu nonāk asinsritē un ceļo līdz pat smadzenēm, izraisot noteiktas reakcijas, piemēram, atslābinot vai tonizējot nervu sistēmu, aktivizējot vai nomierinot noteiktas smadzeņu daļas, izraisot emocionālas reakcijas u.c. Lietojot ēteriskās eļļas masāžas eļļas maisījumā vai krēma sastāvā, arī šādā veidā molekulas tiek uzsūktas ķermenī caur ādu, tās nonāk asinsritē, caur kuru viss ķermenis tiek apgādāts ar vērtīgo iedarbību.

Atceries, ka viss, ko liec uz savas ādas, nonāk tavā asinsritē.
Jo vairāk mākslīgo vielu sev smērē virsū un jo vairāk sintētisko medikamentu lieto, jo lielākas zāļu devas organismam būs nepieciešamas, lai atveseļotos. Interesanti, ka gadu tūkstošus medicīna ir balstījusies zināšanās par augu īpašībām, taču mūsdienās aromterapija tiek iedalīta vien alternatīvās medicīnas novirzienā.
Senajiem ēģiptiešu, grieķu un romiešu valdniekiem bijušas dažādas aromātu pudelītes, kuras viņi izmantojuši atkarībā no nepieciešamības – vienā pudelītē bija maisījums, lai izsauktu sevī agresiju un spēku, citā, lai paaugstinātu potenci un raisītu seksuālas sajūtas, vēl citā pudelītē maisījums, ko likt uz rētām un ievainojumiem kara laukā utt.


Pamēģini sagatavot arī savu īpašo maisījumu!

Vari izmēģināt kādu no manām piedāvātajām receptēm mūsdienu cilvēka ierastākajām situācijām, vai radi pats savu smaržu aromātu!
Ēteriskās eļļas ir obligāti jāizšķīdina bāzes eļļā, jo tīrā veidā uz ādas tās būs dedzinošas un kairinošas.
Receptēs norādītais ēterisko eļļu daudzums ir paredzēts 10ml smaržas maisījumam, ja vēlies pagatavot masāžas eļļas maisījumu, tad uz katriem 30 ml bāzes eļļas izmanto tikai 6-8 pilienus ēteriskās eļļas.


„Gribu relaksēties” maisījums

10ml rullīša pudelītē saldo mandeļu bāzes eļļa + 10 pilieni lavanda + 5 pilieni pačūlija + 5 pilieni ilang-ilang.

...

„Man ir daudz darba” maisījums
10 ml rullīša pudelītē saldo mandeļu bāzes eļļa + 5 pilieni piparmētra + 5 pilieni rozmarīns + 5 pilieni lauru lapas + 5 pilieni citrons.

...

„Man viss besī” maisījums
10ml rullīša pudelītē saldo mandeļu bāzes eļļa + 5 pilieni vaniļa + 5 pilieni apelsīns + 5 pilieni greipfrūts + 2 pilieni kanēlis.

...

„Ommmm” maisījums meditācijai
10 ml rullīša pudelītē saldo mandeļu bāzes eļļa + 5 pilieni vīraks + 5 pilieni benzoje + 5 pilieni lavanda + 3 pilieni sandalkoks + 2 pilieni kadiķis.

...

„Šodien jūtos iekārojams/-a” maisījums jutekliskumam
10 ml rullīša pudelītē saldo mandeļu bāzes eļļa + 5 pilieni pačūlija + 5 pilieni ilang-ilang + 7 pilieni apelsīns + 2 pilieni roze + 1 piliens sandalkoks.

...

Agate Vucina
sertificēta aromterapijas speciāliste
un kundalinī jogas skolotāja