Vai īstas tirkīza pērlītes?

Vai īstas tirkīza pērlītes?

Īsts, dabisks, nepresēts tirkīzs rotās ir sastopams reti un šāda tirkīza rotas maksā krietni dārgāk nekā veikalu sortimentā esošās tirkīza pērlīšu krellītes.

Tirkīzs, kas ir salīdzinoši draudzīgā cenā visticamāk ir piedzīvojis garu apstrādes procesu, kas palīdzējis uzlabot krāsu, piešķīris mirdzumu un stiprību.

Visbiežāk pie pircēja nonāk presēts tirkīzs- salīdzinoši lētu rotu izskatā. Vispirms tirkīzs (atlūzas, atlikumi un zemas kvalitātes tirkīzs) tiek sīki sasmalcināts un sajaukts ar sveķiem un krāsvielām. Šī procesa rezultātā tiek iegūts tirkīzs, kura krāsa ir daudz košāka nekā īstam- dabiskam tirkīzam. Lai cik mulsinoši, tas ir ... šāds tirkīzs tiek uzskatīts par īstu un plaši tiek arī viltots.

Iegādājoties tirkīza pērlītes pastāv risks, ka patiesībā jūsu īpašumā nonāk stikls vai plastmasa, kas meistarīgi nokrāsota. Piemēram, stikla imitācijas pērlītēs pieskaroties cietai virsmai radīs skaņu, kas raksturīga stiklam.

Drošāk ir iegādāties tirkīza pērlītes, kas izmērā nav lielākas par pieciem milimetriem, jo presēts tirkīzs šādā izmērā tiek izgatavots reti, bet viltots bieži. Uzmanība jāpievērš arī pērlīšu svaram, jo viltotas tirkīza pērlītes ir daudz vieglākas nekā īsta tirkīza. Noteikti pievērsiet uzmanību caurumam pērlītēs, kas paredzēts pērlīšu uzvēršanai uz auklas, ja caurumiņa malas ir baltas, tad tas ir viltojums.

Ar adatu paskrāpējot pērlītes vidu var noteikt viltojuma materiālu. Skrāpējums ar baltu svītru vai baltiem putekļiem liecina, ka viltojums ir krāsots. Savukārt, ja skrāpējums ir pavisam niecīgs, tad viltojums varētu būt izgatavots no plastmasas, par to var pārliecināties ar sakarsētu adatu. Ja pērlīti nav iespējams saskrāpēt, tad iespējams tā ir izgatavota no stikla, fajansa vai cita cieta materiāla.

Tirkīza pērlīšu viltojumu var palīdzēt noteikt visparastākā mitrā salvete, paberzējiet ar to tirkīza pērlīti. Ja uz salvetes paliek krāsa, tas ir viltojums. Atsevišķas rūpnīcas pērlītes krāso kvalitatīvāk, taču arī šīs pērlītes neiztur spirtā samērcēta vates tampona testu.

Ja īpaši paveiksies, tad plastmasas vai stikla vietā kā tirkīzu būsiet iegādājušies krāsotu hovlītu, kas ir brīnišķīgs minerāls un dabā sastopams baltā un pelēkā krāsā.