Kā atšķirt citrīna viltojumu?

Kā atšķirt citrīna viltojumu?

Iegādāties īstu citrīnu nav nemaz tik viegli kā varētu šķist. Veikalos nopirktās pērlītes vai akmentiņi var nemaz nebūt īsts kristāls, jo lielākajai daļai piedāvājuma ir mākslīga krāsa, kas visticamāk iegūta termiski, apstrādājot ametistu, dūmu kvarcu vai speciāli apstrādājot kalnu kristālu. Bēdīgākā scenārija gadījumā, tas var būt parasts stikls, kas vienkārši nokrāsots.

Visbiežāk tiek viltotas citrīna drūzas, termiski apstrādājot ametistu 500 grādu temperatūrā pēc Celsija, tādējādi ametists iegūst dzeltenu krāsu. Līdzīgi tiek panākta dūmu kvarca līdzība ar citrīnu.

Visiem termiski apstrādātajiem akmeņiem krāsa ir daudz piesātinātāka un košāka, gandrīz visiem redzama mazliet sarkanīga nokrāsa. Dabisks citrīns, parasti, ir bālgani dzeltens un tikai dabiskam citrīnam piemīt pleohroisms.

Kā jau iepriekš tika minēts, sliktākā scenārija gadījumā - citrīns ir parasts stikls. Dabisks citrīns maina nokrāsu atkarībā no redzes leņķa - tā ir būtiskākā īpašība, kas to atšķir no stikla. Pagrozot rokās, īstu citrīnu pamanīsiet, redzot kā mainās tā nokrāsa!

Sintētiski iegūtu citrīnu būs grūtāk atšķirt no dabiska, bet sintētisks citrīns vienmēr būs tīrāks, caurspīdīgāks nekā dabisks!